Troiță restaurată în Parohia Ghilănești, Protopopiatul Botoșani

Viața parohiei Septembrie 12, 2022

Duminică, 11 septembrie 2022, după Sfânta Liturghie, a avut loc sfințirea Troiței din Parohia ”Adormirea Maicii Domnului” Ghilănești, Comuna Cristești, Protopopiatul Botoșani.

Troița se află pe drumul sătesc care duce de la biserica din Ghilănești către ieșirea din sat către Pădureni. Ridicată cu mulți ani în urmă de familia Chelaru Constantin și Gherghina și, nemaifiind restaurată până în prezent, Troița se afla în stare degradare cauzată de intemperii.

Restaurarea Troiței a fost o lucrare importantă pentru comunitatea noastră, care a implicat bunăvoița, dar și efortul financiar și fizic al unor oameni iubitori de Dumnezeu, rugători și deschiși mereu către fapta cea bună.

Mulțumim pentru bucuria reînnoirii Troiței învechite de vreme domnișoarei Roxana Șimon – medic veterinar în Comuna Cristești alături de care au fost Ana Șimon, Alexandru Șimon cu familia, Iulian Purice cu familia precum și familiei Victor și Dorica Bulaucă alături de copiii dumnealor.

Frații Gheban - Cristi, Marian și Iulian – au răspuns cererii și provocării preotului paroh de a reface Troița, executând astfel o lucrare ce răspunde exigențelor lucrului bine făcut.

Pictorul bisericesc Valerică Ababei, cel care în urmă cu mai bine de 15 ani a pictat biserica noastră, ne-a făcut o mare bucurie acceptând să picteze  Troița, fapt pentru care îi suntem recunoscători.

Mulțumim tuturor celor care s-au implicat în refacerea Troiței. Suntem încredințați că fapta lor de a înfrumuseța un loc în fața căruia, oameni din sat sau străini, se vor opri preț de câteva clipe pentru a se ruga și a da slavă lui Dumnezeu, nu va trece nerăsplătită de bunătatea și milostenia Lui.

Pr. Serghei Rață

Citește alte articole despre: Ghilanesti, troita, Cristesti, Botoșani