Slujbă de mulțumire la 50 de ani de la căsătorie

Viața parohiei Iulie 8, 2021

Duminică, 4 iulie 2021, în Biserica ”Adormirea Maicii Domnului” din Ghilănești a avut loc un eveniment deosebit.

Familia Toader și Aurora Gheban au sărbătorit împlinirea a 50 de ani de la căsătorie, adresând rugăciuni de mulțumire și recunoștință pentru binefacerile primite de la Bunul Dumnezeu de-a lungul vieții împreună.

Alături le-au fost copii, nepoți și strănepoți, rude și prieteni apropiați.

După cum a spus și Pr. Daniel Țăranu în cuvântul de învățătură de la finalul slujbei de mulțumire, familia Toader și Aurora Gheban sunt dovada împlinirii celor rostite în rugăciunea de la cununie: dă‑le lor roadele pământului, ca, toată îndestularea având, să sporească spre tot lucrul bun şi bineplăcut Ţie şi să vadă pe fiii fiilor lor, ca nişte mlădiţe tinere de măslin împrejurul mesei lor.

Am fost părtași la bucuria și emoția familiei Gheban, cu dorința să ajungem și noi, cei mai tineri, vârsta la care să ne bucurăm de nepoți și strănepoți și să privim în urmă cu mulțumire și recunoștință.

În vâltoarea vieții din zilele noastre, un mariaj de 50 de ani pare pe cât de îndepărtat pe atât de neatins. Însă, cei care l-au trăit pot afirma că iubirea, răbdarea, iertarea, dar mai ales prezența lui Dumnezeu conferă trăinicie căsniciei.

Mulțumim preoților care au oficiat slujba religioasă, Pr. Mircea Piftor de la Parohia Pădureni, Pr. Daniel Constantin Țăranu de la Parohia Cristești ”Sf. Ilie” și Pr. Ioan Cașcaval de la Parohia Costești, părinții acestuia din urmă fiind cei care i-au cununat pe Toader și Aurora Gheban în urmă cu 50 de ani.

Fraților, multumiți totdeauna pentru toate, întru numele Domnului nostru Iisus Hristos, lui Dumnezeu și Tatăl. (Efes. V, 20)

Pr. Serghei Rață

Citește alte articole despre: Parohia Ghilanesti, Rață Serghei