Să cinstești pe tatăl tău și pe mama ta - Cateheză demonstrativă

Viața parohiei Aprilie 6, 2023

În cadrul Proiectului Cateheze demonstrative derulat în parohii din Protopopiatul Botoșani, joi, 6 aprilie 2023, la biserica Parohiei ”Adormirea Maicii Domnului” Ghilănești a avut loc cateheza cu tema Să cinstești pe tatăl tău și pe mama ta.

Cu o întârziere de aproape două ore, cauzată de capriciile acestui aprilie deghizat în decembrie așa cum frumos a postat un frate preot zilele acestea, cateheza demonstrativă a început cu Rugăciunea Tatăl nostru și cu referiri la temele catehetice anterioare prezentate în cadrul proiectului catehetic parohial Mugurașii de credință.

Anunțarea temei Să cinstești pe tatăl tău și pe mama ta a continuat cu enunțarea celor 10 porunci – sinteză a Legii celei vechi și pregătire pentru Legea iubirii.

Termenii folosiți în cea de a cincea poruncă: Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, ca să-ți fie bine și să trăiești ani mulți pe pământul pe care Domnul Dumnezeul tău ți-l va da ție (les. 20, 12) au fost explicați pe înțelesul auditoriului.

Partea practică a catehezei a constat în implicarea copiilor în a identifica și enunța modalități concrete de a ne cinsti părinții, încadrându-le totodată în două categorii: ”a face” și ”a nu face”. Prin jocul ”inimioara roșie” s-a urmărit conștientizarea de către copii a consecințelor comportamentului nepotrivit față de părinți.

Cateheza a continuat cu prezentarea de citate din Învățătura de credință ortodoxă și din scrierile unor Sfinți Părinți referitoare la temă.

În vederea fixării cunoștințelor, împreună cu copiii am completat foile de lucru: Cum ne cinstim părinții? și Citate despre cinstirea părinților.

Concluzia participanților la cateheză a fost următoarea: cel mai ușor lucru pe care îl putem face pentru a ne cinsti părinții este să ne rugăm Bunului Dumnezeu pentru ei.

Mulțumim pentru frumoasa colaborare, pe care parohia noastră o are de mai mulți ani, cu Școala Primară Nr. 1 Cristești, prin efortul cadrelor didactice: înv. Minodora Cojocariu, înv. Alina Mihaela Trofin și ed. Floarea Horodinschi.

Bunul Dumnezeu să răsplătească și ajutorul pe care l-am primit de la dna Ana-Daniela Lăcătușu pentru buna desfășurare a activității.

Pr. Serghei Rață

Citește alte articole despre: cateheza, Parohia Ghilanesti