Sfințire de troiță în Parohia Ghilănești

Viața parohiei Ianuarie 1, 2021

Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.      (I Tesaloniceni 5, 18)

Duminică, 27 decembrie 2020, în a treia zi de Crăciun, a fost oficiată slujba de sfințire a troiței ridicată în curtea bisericii parohiale.

Sfânta Cruce a fost construită prin contribuția familiilor Elena și Costel Albotă și Daniela și Costel Luca, semn al evlaviei și al recunoștinței lor față de darurile și ajutorul primit de la bunul Dumnezeu.

Așa cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur: cel mai bun mijloc de a menţine facerea de bine faţă de tine din partea unui binefăcător este aducerea aminte de binefacere şi neîncetata mulţumire.

Prin ridicarea acestei troițe s-a îndeplinit un vechi obiectiv al nostru, acela de a avea, în imediata apropiere a bisericii parohiale, o troiță în jurul căreia să ne strângem la Bobotează și să cântăm într-un glas: Mântuieşte, Doamne, poporul Tău şi binecuvântează moştenirea Ta, biruinţă binecredincioşilor creştini asupra celor potrivnici dăruieşte şi cu Crucea Ta păzeşte pe poporul Tău.

Adresăm mulțumirile noastre ctitorilor troiței, rugând totodată pe milostivul Dumnezeu să le dea sănătate, bucurie și mult ajutor în toată fapta cea bună.

pr. Serghei Rață

Citește alte articole despre: Ghilanesti, troita