”Muguri de credință” în concurs

Viața parohiei Aprilie 7, 2017

În duminica Floriilor, copiii de la grupa de cateheză a parohiei noastre vor participa la concursul ”Cinstirea icoanelor – mărturisire de credință”.

Probele de concurs au fost stabilite: o grilă de verificare a cunoștințelor, prezentarea orală a unui eseu cu tema ”Icoana în viața mea și a familiei mele” și prezentarea unei icoane (pictură/ desen/ gravură/ goblen/ sticlă) realizată de fiecare participant.

Se vor acorda premii în bani și diplome. Premierea va avea loc în prima zi a Sfintelor Paști.

Scopul concursului este de a evalua cunoștințele dobândite de copii de-a lungul orelor de cateheză desfășurate de la începutul Postului mare.

În această primăvară, catehezele s-au încadrat în tematica: ”Anul omagial al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română”.

Subiectele orelor de cateheză nu au prezentat o chiar o noutate pentru învățăcei,  modul de abordare a fost diferit întrucât, pe parcursul proiectului ”Muguri de credință” început în anul 2015, putem spune că ne-am maturizat nu doar fizic, cir și în credință.

Citește alte articole despre: cateheza, Ghilanesti, concurs