Lecție la biserică

Viața parohiei Aprilie 12, 2013

În fiecare an, în perioada Postului Mare, copiii de la școala din parohie vin la biserică însoțiți de cadre didactice pentru o altfel de lecție decât cele cu care sunt obișnuiți la școală.

În ultima zi din săptămâna Școala altfel, școlarii și preșcolarii însoțiți de înv. Gherghina Bocan și ed. Floarea Horodinschi de la Școala Cristești II au venit la biserică. Aici, părintele le-a oferit cărticele de rugăciuni și le-a vorbit despre semnificația Postul Mare, despre importanța Sfintei Învieri și despre rolul copiilor ca membrii ai Bisericii.

Toți copiii din parohie, sunt așteptați la biserică în Vinerea Mare, cu ouă vopsite și încrestite de ei pentru a putea organiza și în acest an expoziția de ouă, devenită tradiție pentru prima zi de Paști.