Activităţi religioase pentru elevi în parohia Ghilăneşti

Viața parohiei Aprilie 8, 2012

În cadrul programului educaţional „Şcoala altfel“, elevii de la Şcoala cu clasele I-VIII Cristeşti şi de la Şcoala cu clasele I-IV Ghilăneşti, comuna Cristeşti, judeţul Botoşani, au participat la o serie de activităţi catehetice. Pr. Serghei Raţă de la parohia Ghilăneşti, Protopopiatul Botoşani, a discutat cu elevii clasei a V-a B de la Şcoala Cristeşti despre Intrarea Domnului în Ierusalim şi Sfintele Paşti, sărbători cu rădăcini adânci în conştiinţa poporului român. Prof. Cezar Turcoman a pregătit elevilor din clasa a V-a A câteva materiale video referitoare la tradiţiile din perioada sărbătorii Învierii. Au urmat discuţii pe marginea acestor teme, moderate de pr. Serghei Raţă. Ultima zi din săptămână a fost deosebită pentru şcolarii şi preşcolarii care învaţă în şcoala din parohia Ghilăneşti. Însoţiţi de înv. Gherghina Bocan, înv. Viorica Părpăluţă, ed. Liliana Pavel şi ed. Floare Horodinschi, copiii au venit la biserica parohială pentru a prezenta un program de poezii şi cântări religioase dedicate Sfintelor Paşti.

„Mulţumim copiilor şi cadrelor didactice pentru străduinţă, pentru că păstrează tradiţia de a veni la biserică în zile de mare sărbătoare şi enoriaşilor pentru prezenţa lor în aceste momente de aleasă încărcătură spirituală“, a spus pr. Serghei Raţă. (Dorina Raţă)