”Prisosinţa voastră să împlinească lipsa acelora” (II Corinteni 8, 14)

Viața parohiei Noiembrie 29, 2013

"Fiţi milostivi, precum şi Tatăl vostru milostiv este " (Luca 6, 36)

În perioada Postului Naşterii Domnului, zece familii din parohia noastră au primit daruri folositoare pentru casă şi familie.

Este vorba despre două familii tinere, la început de drum, cu copii mici care au primit un pătuţ, un ţarc de joacă, păturele, salteluţe, hăinuţe şi încălţăminte pentru copii.

Celelalte familii s-au bucurat de geci şi haine groase, bluze, cămăşi, fuste, pantaloni şi încălţăminte.

Membrii familiilor beneficiare îşi îndreaptă mulţumirile şi gândurile de bine către donatorii bunurilor pe care le-au primit cu bucurie. Este vorba despre credincioşii şi doamnele din Comitetul parohial al  Parohiei ”Sfântul Sava cel Sfinţit” Portogruaro – Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.

Pentru fapta cea bună în folosul celor nevoiaşi, adresăm sincere mulţumiri credincioşilor din Portogruaro, părintelui paroh Igor Baranovschi şi doamnei preotese Dana de care ne leagă o lungă şi frumoasă prietenie.

pr. Serghei Raţă